۱۴۰۵؛ اصفهان شهری زیست پذیر

شهردار اصفهان گفت: اگر از استخدام‌ها و مدیریت‌های حزبی سخن گفته می‌شود باید تیمی تشکیل شود تا فامیل‌های تکراری، دامادها، برادران، خواهران، همسران و فرزندان شناسایی شوند و مردم مسائل را شفاف بدانند و آگاه شوند که چه کسانی در دوره‌های مختلف این گونه عمل کرده‌اند. قدرت‌الله نوروزی تاکید کرد: مدیریت شهری و شورای پنجم از ابتدای فعالیت درصدد توسعه شهر بود و معتقد است توسعه شهر توسط کسانی محقق می‌شود که ذهن توسعه یافته‌ای داشته باشند. وی با تأکید بر اینکه مدیران و تصمیم گیران برای تحقق توسعه باید ذهن منتقد داشته باشند، تصریح کرد: ذهن توسعه یافته علاوه بر تلاش برای خدمت به مردم، اخلاق را ملاک عمل خود قرار داده و رفتار مبتنی بر خردگرایی و منطق دارد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه مدیریت موفق و مؤثر با دیپلماسی شهری، توسعه همه جانبه فعالیت‌ها را رقم زده به طوری که در حوزه خدمات‌رسانی به مردم حتی یک روز هم دچار اخلال نشده است، گفت: شهر اصفهان در سه سال گذشته حتی یک روز هم تحت تأثیر اتفاقات کشور در امر خدمت رسانی دچار اختلال نشد و توانست با فعال کردن دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در حوزه عمران در یک سال به اشتغالزایی افراد نیز کمک کند به طوری که آرزوی ۴۰ ساله متخصصان حوزه میراث برای تغییر شرایط چهارباغ به شکل کنونی تحقق یافت. همچنین آرزوی ۲۰ ساله همه مدیران برای رینگ چهارم محقق شد و دسترنج این فعالیت‌ها به طور محسوس قابل مشاهده است. شهردار اصفهان با اشاره به اجرای برنامه «هر یکشنبه، یک افتتاح» برای بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی و کلنگ زنی پروژه‌های جدید اظهار کرد: در سال جاری پنج پروژه بزرگ عمرانی شهر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که نشان دهنده فعالیت مدیریت شهری است.

 

افکار عمومی باید روشن شود

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته به دلیل رعایت مصالح شهر و منفعت عمومی به بسیاری از مسائل ورود پیدا نکردیم، گفت: حق مسلم اعضا شورای شهر مطرح کردن سوالات و ارائه تذکر است و چنین شورایی فعال به شمار می‌آید؛ اما باید حق کسی که مورد خطاب قرار می‌گیرد برای پاسخگویی محفوظ باشد.‌ نوروزی با اشاره به ورود ۸۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر اظهار کرد: یکی از خدمات ارزنده‌ای که به نحو احسن تقدیم شهروندان شد، ورود ۸۰ دستگاه اتوبوس تازه نفس به شهر بود. نوروزی تصریح کرد: در این دوره مدیریت شهری در حالی تعدادی از اتوبوس‌ها وارد شهر شده بود که شرکت سازنده درصدد باز پس‌گیری اتوبوس‌ها به دلیل پرداخت نکردن مبلغ قرارداد بود به همین دلیل شهرداری در مرحله نخست پنج میلیارد تومان، مرحله دوم ۱۲ میلیارد تومان و در مرحله نهایی ۴۰ میلیارد تومان به صورت غیر نقد پرداخت کرد و ۵۰ دستگاه اتوبوسی که مدیران عقاب افشان تحویل نمی‌دادند را دریافت کرد و این قرارداد تسویه شد. وی ادامه داد: قرارداد دوم ۱۴ ماه قبل از انقضا مدیریت قبلی شهری تنظیم شده و هیچ وجهی پرداخت نشده بود در واقع پس از آغاز فعالیت مدیریت جدید شهری دو ماه از زمان انقضا ی قرارداد گذشته بود.

 

رشد ۶۰ درصدی بودجه شهر اصفهان

وی با اشاره به عملکرد سال گذشته شهرداری افزود: بودجه عمرانی شهر در سال ۹۷، ۱,۱۰۰ میلیارد تومان با ۷۳۴ قرارداد بود که این میزان در سال گذشته به ۱,۸۰۰ میلیارد تومان بودجه با ۷۸۳ قرارداد افزایش یافت و در واقع رشد ۶۰ درصدی را در بودجه و رشد هفت درصدی در قراردادها را شاهد بودیم. نوروزی با بیان اینکه تناژ آسفالت استفاده شده در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ معادل ۱۴۲ درصد رشد یافت، اظهار کرد: تناژ آسفالت پروژه‌های شاخص نیز در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ رشد چشمگیری داشته است. وی ادامه داد: پروژه مرکز همایش‌های بین‌المللی سال ۹۰ کلید خورد و قرار بود یکسال بعد به بهره‌برداری برسد، دولت وقت متعهد شده بود برای احداث این مجموعه ۱۰۰ میلیارد تومان کمک کند، اما تنها ۲۰ میلیارد تومان پرداخت کرد و در سال ۹۶ پروژه به حالت نیمه تعطیل درآمد و تنها ۵۱ درصد فعالیت‌ها انجام شده بود، اما با تدابیر صورت گرفته عملیات عمرانی این پروژه تا پایان سال گذشته ۸۰ درصد پیشرفت داشته است. شهردار اصفهان خاطر نشان کرد: تاکنون برای احداث پروژه مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان ۷۵۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است. وی با اشاره به پروژه پل آفتاب در بزرگراه شهید اردستانی افزود: برای آزادسازی این پروژه ۴۶ میلیارد تومان و برای اجرای آن ۷۸ میلیارد تومان هزینه شده است. نوروزی با بیان اینکه پروژه ادامه بلوار فرزانگان با صرف هزینه‌ای معادل ۶۸ میلیارد تومان احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت، گفت: پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی در حال حاضر ۶۴ درصد پیشرفت دارد که برای آزادسازی آن ۲۹۰ میلیارد تومان و برای اجرای این پروژه ۱,۳۷۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

 

افزایش جذب مشارکت‌ها

وی با بیان اینکه در حوزه مالی و اقتصادی در سال گذشته ۲۳ درصد کاهش فروش اموال منقول و غیرمنقول را شاهد بودیم، خاطر نشان کرد: سال گذشته دریافت وام برای شهرداری ۸۳۲ درصد افزایش یافت. نوروزی با تأکید بر اینکه درآمدهای وصولی شهرداری در سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است، افزود: در زمینه پروژه‌های مشارکتی نیز آورده شهرداری ۱۰ درصد کاهش و آورده سرمایه گذاران ۲۰ درصد افزایش داشته است و شاهد افزایش جذب مشارکت‌ها بودیم.

وی با بیان اینکه استفاده از آب‌های خاکستری (پساب) ۶۵ درصد در سال گذشته افزایش یافته است، گفت: میزان توسعه فضای سبز شهر سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافت. شهردار اصفهان ادامه داد: بخش زیادی از تجهیزات سازمان آتش نشانی و سازمان خدمات موتوری با تخصیص اعتبارات لازم به روز رسانی شده است. نوروزی با اشاره به تعداد پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده شهر تصریح کرد: تعداد پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده ۱۶ درصد رشد داشته همچنین در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تعداد آرا صادره دو درصد رشد و تعداد پرونده‌های وارده ۱۳ درصد منفی شده است. وی ادامه داد: در سال گذشته رأی تخریب در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ۷۰ درصد رشد، رأی برائت ۴۵ درصد منفی، میزان جریمه‌های صادره ۱۰۸ درصد رشد داشته است.

 

زیست پذیری و رقابت پذیری چشم‌انداز اصفهان ۱۴۰۵

شهردار اصفهان با اشاره به برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ گفت: این برنامه با مشارکت جدی ذی‌نفوذان، متخصصان و کارشناسان با چهار هزار و ۶۶۳ نفر ساعت جلسه در مدت یکسال تدوین شده است. وی با تأکید بر اینکه چشم‌انداز برنامه اصفهان ۱۴۰۵ شهری زیست پذیر و رقابت پذیر است، تأکید کرد: بر اساس این برنامه تاب‌آوری شهری در ابعاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و کالبدی افزایش خواهد یافت و بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در فضای منصفانه از تجربیات یکدیگر استفاده و به تولید و رونق بخشی شهر کمک خواهند کرد. نوروزی با بیان اینکه اجرای برنامه اصفهان ۱۴۰۵ باعث ایجاد هماهنگی، هم سویی و هم افزایی در مدیریت شهری می‌شود، تصریح کرد: قلمرو برنامه اصفهان ۱۴۰۵ کل مدیریت شهری اصفهان را در بر می‌گیرد و این برنامه دارای شفافیت زیاد بوده و برای نخستین بار از اسناد پشتیبان برخوردار است. وی از برنامه اصفهان ۱۴۰۵ به عنوان برنامه‌ای نتیجه محور و سنجش پذیر یاد کرد و اظهار امیدواری کرد: با اجرای دقیق آن در طول پنج سال شاهد رشد همه جانبه و زیست پذیری شهر باشیم. شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ به عنوان ششمین برنامه پنج ساله شهر در سایت شفافیت شهرداری بارگذاری شده و شهروندان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط