برنامه ۱۴۰۵ با رویکرد سنجش‌پذیری و نتیجه محوری

محمدمهدی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: برنامه پنجم شهرداری برنامه راهبردی «اصفهان ۱۴۰۰» برای افق ۹۵ تا انتهای سال ۹۹ است که سعی شده بخشی‌نگری در آن وجود نداشته باشد و علاوه بر اینکه توسعه شهری در آن دیده‌شده، به توسعه درونی شهرداری نیز توجه شود.

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ برای سال‌های ۱۴۰۰ تا انتهای سال ۱۴۰۴ خواهد بود، تصریح کرد: از ویژگی‌های اصلی این برنامه سنجش‌پذیری است، رویکردی که در تمامی فرایند برنامه موردتوجه قرارگرفته زیرا هر موضوعی که در آن تعریف و مصوب می‌شود، باید قابلیت سنجش داشته باشد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد شهرداری اصفهان ادامه داد: فرآیند سنجش‌پذیری از چشم‌انداز، اهداف کلان، اهداف خرد و تا برنامه عملیاتی وجود دارد و تمام سطوح برنامه، قابلیت سنجش دارد.

وی با بیان اینکه رویکرد دوم برنامه اصفهان ۱۴۰۵ «نتیجه محوری» است، ادامه داد: برنامه اصفهان ۱۴۰۵ بخشی نیست، بلکه بر این اساس تعریف‌شده که در شهر اصفهان می‌خواهیم به چه نتیجه‌ای برسیم و بر مبنای آن نتیجه، حوزه‌های مختلف شهری برنامه‌های خود را ذیل آن تعریف کنند.

توکلی گفت: در برنامه اصفهان ۱۴۰۵ سعی شده مشارکت حداکثری تمامی ذی‌نفعان شهرداری جلب شود، به‌گونه‌ای که یکی از ورودی برنامه‌ها تحلیل خواسته‌های شهروندان به‌عنوان یکی از ذی‌نفعان اصلی برنامه است؛ ازاین‌رو جلسات مختلفی را با گروه‌های مختلف مردم ازجمله بانوان، فرهنگیان، پزشکان، مهندسان، جوانان، سالمندان و سایر اقشار برگزار کردیم.

وی بابیان اینکه آسیب‌شناسی لازم در ماه‌های ابتدایی سال ۹۸ انجام شد و تیرماه سال گذشته با ابلاغ شهردار اصفهان جهت تدوین برنامه اصفهان ۱۴۰۵، به‌طور رسمی فرایند آن آغاز شد که تحلیل خواسته‌های ذی‌نفعان در همین راستا بود، افزود: شهردار اصفهان در دو سال و نیم گذشته بیش از ۵۲ جلسه با متخصصان حوزه‌های مختلف تحت عنوان سلسله نشست‌های «اصفهان فردا» داشت که فیلم تمام این نشست‌ها تحلیل محتوا شده و خواسته‌های ذی‌نفعان و متخصصان مختلف استخراج و به‌عنوان یکی دیگر از ورودی‌های برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ بررسی شد.

رئیس گروه برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: در فرایند تدوین برنامه، از نظرات مدیران اجرایی سابق شهر و شهرداری اصفهان فارغ از هرگونه جناح‌بندی سیاسی با برگزاری مصاحبه‌ها و جلسات مختلف استفاده و با بسیاری از این مدیران سابق شهر اصفهان که در حال حاضر مدیران سطح کلان کشور هستند، مصاحبه‌هایی انجام‌شده و نیازهای شهر اصفهان از منظر آنها استخراج و تحلیل‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط