برنامه‌ریزی برای اصفهان تا سال ۱۴۰۵

آیین رونمایی از ششمین برنامه راهبردی شهر اصفهان با حضور استاندار، شهردار اصفهان، رئیس اتاق بازرگانی و معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی و جمعی از مدیران شهری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد. شهرداری اصفهان در برنامه‌ریزی برای شهر، سابقه‌ای ۲۰ساله دارد. فرایند تدوین برنامه راهبردی ۱۴۰۵ از تیر ۱۳۹۸ آغاز شد و در شهریور ۱۳۹۹ به پایان رسید. این برنامه با روش‌های نوین و خلاقانه تدوین و تلاش شده است کاهش مشکلات شــهــر و خواســتــه‌های شهروندان بـا نتیــجــه‌ای خوب به سرانجام برسد.

استاندار اصفهان در این آیین گفت: در این دوره مدیریت شهری، اعضای شورای اسلامی شهر خوشبختانه با انسجام و همکاری با مجموعه شهرداری و تعامل با سایر دستگاه‌ها و نهادها خدمات خوبی را انجام دادند و مردم فهیم اصفهان نیز قدردان تلاش آن‌ها هستند. عباس رضایی با اشاره به اینکه نفس داشتن برنامه برای انجام فعالیت‌ها اقدام بسیار خوبی است، تصریح کرد: برنامه اصفهان ۱۴۰۵ که با مشارکت و فهم عمومی تدوین و تهیه‌شده، موضوعی بسیار قابل‌تحسین و ستایش است.
او با بیان اینکه این برنامه با خرد جمعی شکل ‌گرفته و این یک شاخصه بسیار بزرگ است، گفت: برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ که در سایت شهرداری اصفهان قرارگرفته باید در معرض افکار عمومی مردم قرار گیرد تا شهروندان اصفهان، نقدها و مشکلاتشان را مطرح
کنند و برای رفع آسیب‌های موجود، بـــرنـــامـــه‌ریـــزی‌هــای لازم انــجــام شود. استاندار اصفهان اظهار کرد: اصفهان از ۱۳۷۵ دارای برنامه بوده است و باید نفس وجود برنامه‌ای را که توسط شهرداری پایه‌گذاری شده است، ارج نهیم و برای آسایش و امنیت بیشتر مردم از هیچ تلاشی دریغ نکنیم.

 مسئله آب، یکی از مسائل مهم و مطالبه مردم اصفهان است

رضایی با بیان اینکه مسئله آب، یکی از مسائل مهم و مطالبه مردم اصفهان است، خاطرنشان کرد: بدون شک ما باید آب را بهینه مصرف کنیم تا در شرایط کم‌آبی و بی‌آبی بتوانیم از فضای سبز شهری محافظت کنیم. او با اشاره به اینکه باید فرهنگ مصرف بهینه در بین مردم گسترش پیدا کند، تصریح کرد: برای انتقال آب از خلیج‌فارس به اصفهان، مجوزی دریافت شده است که امیدواریم تا سه سال آینده ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان انتقال پیدا کند. شرایط آبی امسال بسیار ویژه است و چنین وضعیتی در ۵۳ سال گذشته در استان وجود نداشته است. بدون شک مسئولان شهرداری‌های استان باید خود را برای شرایط امسال، آماده کنند. استاندار اصفهان با بیان اینکه از مردم فهیم استان انتظار می‌رود با توجه به شرایط فعلی مصرف بهینه آب و انرژی را سرلوحه کار خود قرار دهند، گفت: در جلسه‌ای که در روزهای اخیر در خصوص مصرف آب و انرژی برگزار شد، نماینده شهردار اصفهان خبر داد که پنل‌های خورشیدی در تمام ساختمان‌های بیش از چهار طبقه اصفهان نصب می‌شود که این اقدام، بسیار ارزشمند است و باید در موضوع‌ها و بخش‌های مختلف نیز از این کار استفاده شود.
رضایی با اشاره به اینکه با دستور رئیس‌جمهور ۳۰۰میلیارد تومان اعتبار برای آب شرب شهر اصفهان تخصیص یافت، تصریح کرد: ما برای تأمین آب شرب مردم اصفهان دغدغه داریم و تلاش می‌کنیم سامانه دوم آب‌رسانی را نیمه دوم خرداد امسال بهره‌برداری کنیم. او با تأکید بر اینکه باید به جای نگاه به موضوع‌های حاشیه‌ای به مباحث توسعه‌ای بپردازیم، گفت: باید اختلاف‌سلیقه‌ها را در استان اصفهان کنار بگذاریم و به موضوع‌هایی مانند آب، هوا و محیط‌زیست توجه بیشتری کنیم.

برنامه‌ریزی خوب، اقدامات مفیدی را در شهر رقم زده است

 در ادامه این آیین، شهردار اصفهان با بیان اینکه برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ برنامه‌ای سنجش‌پذیر است، اظهار کرد: زمانی که از سنجش‌پذیری صحبت می‌کنیم، یعنی برنامه قابل ارزیابی است و می‌توان انحراف آن را در مسیر دید و اطلاعات دقیقی از شرایط به‌دست آورد و در پایان نیز نتایج آن را به شکل کامل مشاهده کرد. قدرت‌اله نوروزی افزود: اگر امروز همه مردم به اصفهان و شهروندانش علاقه دارند و خواستار توسعه و پیشرفت شهر و رفاه عمومی و آرامش شهروندان هستند و اذعان دارند که اصفهان در وضعیت خوبی قرار دارد، این موضوع نتیجه عمل‌کردن بـــه بــرنـــامـــه‌هــای مــختــلف بوده است. او تصریح کرد: اگر شاهد اتفاق‌های بزرگ در شهر هستیم و دیدیم که ۱۵درصد باقی‌مانده خط یک مترو در مدت‌زمانی کمتر از چهار ماه تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است، اگر حلقه حفاظتی شهر شکل گرفت و سخت‌ترین نقطه آن با آزادسازی‌های سانت‌سانتی با سرعت در حال انجام است، اگر امروز اصفهان افتخار می‌کند که دارای نمایشگاه بین‌المللی استاندارد شده و این شهر در آستانه ورود به صحنه بزرگی برای استقبال از اجلاس‌های بین‌المللی در سالن اجلاس است، اگر اصفهان از نظر معنوی در بهترین نقطه، یعنی تخت‌فولاد و گلستان شهدا، دارای جایگاه ویژه برای برگزاری بهترین برنامه‌هاست، اگر چهارباغ اصفهان تبدیل به یک محور فرهنگی شده که خاص و عام به‌عنوان یک نقطه پرجاذبه برای گردشگری از آن یاد می‌کنند، اگر امروز در هر نقطه از شهر تحول عمرانی آغازشده و می‌توانیم با جرئت بگوییم صداوسیما می‌تواند هر شب برای امیدبخشی به مردم یک افتتاحیه شهرداری را به نمایش بگذارد و اگر امروز بسیاری مردم از خادمان خود در شهرداری راضی هستند، همه این موضوع‌ها به دلیل داشتن یک برنامه خوب است. شهردار اصفهان با بیان اینکه نمی‌توانیم در مسیر پر از سنگلاخ، بدون برنامه پیش رویم، خاطرنشان کرد: بدون برنامه بودن به معنای سردرگمی، گمراهی، هرلحظه دست به یک اقدام زدن و دوری کردن از نتیجه‌محوری و شفاف نبودن است.

 تدوین بودجه شهرداری بر اساس برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵

نوروزی افزود: شهرداری اصفهان از ۱۳۷۵ برنامه اصفهان +۲۲ را داشته اما از ۱۳۹۰ برنامه‌های این شهر با نگاهی راهبردی تدوین شده است. او ادامه داد: امسال بودجه شهرداری بر اساس برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ تدوین شده است؛ چراکه شــهــرداری رابــطــه علت و معلولی مــشــکلات شــهــری را دریــافــتــه و برنامه‌های قبلی را آسیب‌شناسی کرده است؛ ازاین‌رو با بهره‌مندی از نظرات ذی‌نفعان متعدد از اقشار مختلف، ازجمله علمای دانشگاهی، جمعیت‌های مختلف در حوزه‌های متفاوت، زنان و مردان، پزشکان و مهندسان در پنج‌هزار نفر ساعت نظرگیری شده و بیش از یک سال روی این برنامه، بررسی و مطالعه شده است.
شهردار اصفهان تصریح کرد: اکنون با یقین می‌گوییم اولین بودجه‌ای که در سال ۱۴۰۰ بر اساس برنامه ۱۴۰۵ تدوین‌شده شهر را در مسیر شکوفایی بزرگی قرار داده است.
نوروزی با اشاره به افتتاح پروژه‌های مدیریت پسماند، گفت: روزانه از یک‌هزار تن پسماند جمع‌آوری‌شده از سطح شهر ۱۰ تا ۳۰ مترمکعب شیرابه تولید می‌شود. شیرابه خطرناک‌ترین عنصری است که می‌تواند سلامت جــامــعـــه را تــحت‌تأثیــر قرار دهد؛ ازاین‌رو شهرداری تلاش کرده است با نگاه محیط‌زیستی که می‌تواند شهر را در مقابل تمام مشکلات تاب‌آور کند در این راستا گامی بزرگ بردارد. با احداث کانال‌های ایزوله شده، دیگر این شیرابه‌ها در زمین فرو نمی‌رود و شاهد آلودگی در شهر نیستیم. او با بیان اینکه شهرداری اصفهان، قراردادی با شرکت مپنا در راستای برنامه‌های سازمان مدیریت پسماند امضا کرده است، خاطرنشان کرد: با این قرارداد دیگر شاهد دفن ۴۰ درصدی مواد غیر آلی و پسماند نخواهیم بود. اکنون این عدد به ۴۰۰ تن رسیده است و در یک فرایند سریع به شرایطی تبدیل می‌شود که پسماند در محیط بی‌هوازی قرار می‌گیرد و ابتدا به گاز و بعدازآن به برق تبدیل می‌شود. در همین راستا امروز دو خط تولید جدید در کارخانه پردازش پسماند اصفهان افتتاح می‌شود. در برنامه پنج‌ساله آینده اصفهان به این موضوع توجه ویژه شده است و تا پنج سال آینده، حمل‌ونقل عمومی شهر صددرصد هوشمند می‌شود.
شهردار اصفهان گفت: همه باید تلاش کنند و کارشناسان و مخالفان باید بیشتر بررسی کنند تا شاهد حرکت تراموا نیز در این جهان‌شهر باشیم.

 بودجه چهارهزارو ۱۰۰میلیارد تومانی برای حوزه حمل‌ونقل

نوروزی با بیان اینکه باید رینگ چهارم تا پنج سال آینده نیز ساخته شود، تصریح کرد: چهارهزارو۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری در حوزه حمل‌ونقل، یک هزار و ۱۰۰میلیارد تومان در حوزه گردشگری و ۳۵۰میلیارد تومان به بهره‌وری اختصاص پیدا خواهد کرد و تا پنج سال آینده بیش از ۷۳ هزار میلیارد تومان برنامه و پروژه در این شــهــر بــه‌عــنــوان شهری جهانی، بین‌المللی و تاریخی عملیاتی می‌شود. او اضافه کرد: هزینه چهارهزار و ۱۰۰ میلیارد تومانی در حوزه حمل‌ونقل به این معناست که ما شاهد کاهش آلودگی هوا، ترافیک و مصرف سوخت خواهیم بود.
شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: به تمام افراد، به‌ویژه ذی‌نفعان، متولیان حوزه معاونت برنامه‌ریزی، اعضای شورای اسلامی شهر و همه مــدیـــرانــی که در بــرنـــامــه اصفهان ۱۴۰۵ نقش داشتند، خسته نباشید مـــی‌گویـــم و بـــه شهروندان نوید مــی‌دهـــم اگــر بـــرنـــامــه به‌درستی پیش رود، بی‌شک جایگاه شهر و رفاه عمومی و آسایش شهروندان افزایش پیدا می‌کند و شاهد شهری ایمن و زیست‌پذیر خواهیم بود. باید تمامی موضوع‌های برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ اجرا شود تا شهرداری بــه مــســئــولــیــت خود عــمــل کرده باشد.

سنجش پذیری و نتیجه محوری نکته‌ای مهم در اصفهان ۱۴۰۵

همچنین در ادامه این آیین، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان گفت: اصفهان از ۲۵ سال پیش با تدوین برنامه اصفهان +۲۲ فعالیت‌های خود را در موضوع برنامه‌ریزی آغاز کرد و امسال نیز نخستین سال برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ در افق پنج‌ساله با شعار اصفهان، شهری زیست‌پذیر و رقابت‌پذیر تدوین شده است.
 علیرضا صادقیان خاطرنشان کرد: رویکرد شهرداری در تهیه برنامه راهبردی پنج‌ساله استفاده از نظرات و دیدگاه‌های تمام ذی‌نفعان شهر بود که بالغ‌بر چهارهزار و ۷۰۰ نفر ساعت زمان و بالغ‌بر دو ساعت تهیه و تدوین شده است. او ادامه داد: در تــدویــن بــرنــامــه اصفهان ۱۴۰۵ از نظرات اقشار مختلف جامعه ازجمله دانشگاهیان، تجار، اصناف و حتی دانش آموزان استفاده شده است و قشر وسیعی از دوستداران شهر اصفهان در تدوین برنامه اصفهان ۱۴۰۵ مشارکت
داشته‌اند. مـــعـاون بــرنــامــه‌ریزی و تــوسعــه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان  بـــا بــیــان اینــکه سـنجــش‌پذیری و نتـیــجــه‌محوری از موضوع‌هایی است که این برنامه را از سایر برنامه‌ها متفاوت می‌کند، تصریح کرد: شاخص مشارکت حداکثری ذی‌نفعان، دیگر ویژگی متفاوت برنامه اصفهان ۱۴۰۵ است. صادقیان اضافه کرد: برنامه اصفهان ۱۴۰۵ با سه هدف کلان کاهش آلاینده‌ها با تمرکز بر آلودگی هوا، گردشگری، فرهنگ و هنر و بهره‌وری تدوین شده و شامل محورهای عــمــلیــاتــی و پــروژه‌هـــای مـــختلــف است که تا پایان ۱۴۰۵ با احتساب درآمد و هزینه‌های سازمان‌های شهرداری، بالغ‌بر ۷۳هزار میلیارد تومان برنامه و پروژه عملیاتی خواهد شد؛ امیدوارم که اصفهان در ۱۴۰۵ جایگاه واقعی خود را پیدا کند و شاهد شهری متفاوت نسبت به امروز باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط