شهرداری اصفهان در برنامه ۱۴۰۵ «تاب آوری» را به عنوان یک هدف محقق می کند

قدرت اله نوروزی در کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری با بیان اینکه تاب آوری در شهرها می تواند آثار سوء حوادث را کاهش دهد، اظهار کرد: تاب آوری یک راهبرد مدیریتی است که می تواند رابطه بین سیستم ها را تقویت کند.

وی ادامه داد: تاب آوری سبب برقراری نظم در جامعه می شود، با افزایش آستانه تحمل شهروندان می توان بر مشکلات غلبه کرد و با استقامت خود یک شهر را تاب آور کنند.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه در صورت تحقق تاب آوری در شهرها بعد از هر حادثه ای شهر می تواند کار را از نو آغاز کند، افزود: تاب آوری اجتماعی به این معناست که سازگاری، قدرت مواجه با تنش ها و ظرفیت تطبیق با معضلات اجتماعی در افراد ایجاد و تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه تاب آوری اجتماعی نقطه مقابل آسیب های اجتماعی است و در صورت وجود تاب آوری می توان به بهبود شاخص های زیست پذیری امیدوار بود، گفت: افرادی که تاب آوری اجتماعی را در خود تقویت کرده باشند، ظرفیت مشارکت در شهر و برخورداری از حمایت های مدنی را نیز خواهند داشت.

نوروزی یکی از راه های افزایش تاب آوری در جوامع را استفاده از تجربه های گذشتگان در برخورد با تنش ها دانست و گفت: جوامع تاب آور ظرفیت تغییرپذیری نیز دارند و با تکیه بر این توان می توان به تحول ساختارها نیز امیدوار بود.

وی شهرداری اصفهان را در مسیر تقویت شاخص های تاب آوری عنوان کرد و افزود: با تاب آوری می توان بهزیستی فرهنگی شهرها را برنامه ریزی کرد. از همین رو تاب آوری در برنامه «اصفهان ۱۴۰۵» در قالب یک هدف لحاظ شده است تا همه مدیران شهرداری موظف به تحقق شاخص های تاب آوری باشند.

شهردار اصفهان ایجاد قدرت در مردم برای مقابله با ناملایمات و آسیب های اجتماعی را از آثار تحقق این هدف در شهرداری عنوان و تصریح کرد: کاهش سطح اضطراب در مواقع بروز بحران و رسیدن به فرصت از این طریق از دیگر مزایای تاب آوری در شهرهاست.

رهبری در مواقع بحران باید به دست دولت محلی باشد

همچنین در ادامه این همایش، کوروی محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه ادامه زندگی در شهرها نیاز به برنامه ریزی برای مقابله با حوادث دارد و باید متناسب با هر جامعه ای آموزش در این زمینه انجام شود، اظهار کرد: شهر به عنوان یک موجود زنده در زمان بروز بحران نیاز به کنترل براساس آموزش ها و آمادگی های قبلی دارد.

وی ادامه داد: بحران‌های موجود به هشت دسته بحران‌های شدید، نوظهور، کند، ویژه، انعکاسی، عادی، برنامه‌ای و اداری تبدیل می‌شوند که برای کنترل ابعاد یک بحران باید آمادگی راهبردها را کشف و در این راستا شناسایی، ارزیابی و کنترل خطر از مهم ترین اموری هستند که باید در نظر داشت.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان افزود: دولت ها موظف به پاسخگویی بعد از بروز بحران به مردم را دارند و باید بتوانند توانایی های فردی و اجتماعی را بازیابی کنند تا جامعه بتواند به وضعیت عادی خود بازگردد.

وی با بیان اینکه توجه به سطح ملی موجب غفلت از توازن شهری شده است که نتیجه آن حکومت های محلی ضعیف است، ادامه داد: به همین سبب است که گاهی یک بارندگی در شهر تبدیل به بحران می شود در صورتیکه اگر حکومت های محلی به اندازه حکومت مرکزی قدرت داشته باشند چنین وضعیتی رخ نمی دهد.

محمدی تصریح کرد: در یک شهر تاب آور مدیران به مردم پاسخگو هستند و چنین شهری برای همه مراحل بروز بحران برنامه ریزی دارد و می تواند اقدام فوری انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در صورت وجود سلایق مختلف تحقق تاب آوری در شهرها با چالش روبرو می شود، گفت: در این وضعیت استفاده از روش های موثر با کندی مواجه می شود. مقامات محلی باید بتوانند با یکدیگر در مواقع بحران مدیریت هماهنگ ایجاد کنند. دولت محلی باید برای تقویت تاب‌آوری در مواقع بحران رهبری را به دست بگیرد و بخش‌های زیرساختی محیط زیست، آموزش، حمل ونقل، بهداشت و غیره را در مدیریت بحران به طور ویژه در نظر بگیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان همچنین سازماندهی و هماهنگی، اختصاص بودجه، ارزیابی خطرپذیری، حفظ زیرساخت‌های حیاتی و توجه به ایمنی تأسیسات درمانی آموزشی، همچنین حفاظت از اکوسیستم‌ها و حریم‌های طبیعی و برآورده کردن نیازهای جمعیت آسیب‌پذیر را از اصولی دانست که در تاب آوری بعد از بحران باید مورد تاکید قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

مطالب مرتبط